no-img
بوک ابی- دانلود رایگان کتاب

دانلود رایگان کتاب فرهنگ اصطلاحات منطقی نویسنده دکتر محمد خوانساری 


بوک ابی- دانلود رایگان کتاب

ادامه مطلب

PDF
دانلود رایگان کتاب فرهنگ اصطلاحات منطقی
pdf
آبان ۷, ۱۳۹۶
4 مگابایت

دانلود رایگان کتاب فرهنگ اصطلاحات منطقی


فرهنگ اصطلاحات منطقی

فرهنگ اصطلاحات منطقی

تالیف: دکتر محمد خوانساری

استاد دانشگاه تهران

انتشارات بنیاد فرهنگ ایران

 

مقدمه کتاب فرهنگ اصطلاحات منطقی

وقتی مقصود شناساندن امور محسوس و مادی باشد، البته با ارائه خود شیء یا تصویر آن یا با نشان دادن آن به صورت فیلم بهتر به مقصود می رسیم تا با عرضه کردن یک تعریف کلی و انتزاعی. و شک نیست که در اینجا روش مستقیم و حی بهتر وافی به مقصود است تا روش تجریدی. به قول یکی از صاحب نظران یک تصویر روشن بر چند صفحه تعریف و توصیف رجحان دارد. اما در امور انتزاعی و عقلانی مثلا در فلسفه الهی و منطق که موضوعات آن همه در غایت تجرد است و آمیختگی با عالم مادی و محسوس ندارد، جز آوردن تعریف دقیق چه می توان کرد؟

کاربرد منطق

در منطق سر و کار ما یکسره با معقولات ثانیه است. این معقولات ثانیه ذهنی محض و معقول صرفند و بر خلاف معقولات اولیه یعنی کلیات طبیعی هیچ مصداقی در خارج ندارند. مثلا انسان و اسب و آهن و مس و چنار و سرو که همه کلی طبیعی اند دارای افراد خارجی عینی اند، چنانکه مثلا ما به فلان انسان با دست اشاره می کنیم و می گوئیم “این انسان است”. اما هیچ چیز در عالم خارج وجود ندارد که ما بدان اشاره کنیم و بگوئیم “این نوع است” یا “این جنس است” یا “این فصل است”.

منطق تعریف است

بنابراین تعریف صحیح رسا در منطق بیش از هر علم دیگر ضرورت می یابد. خاصه آنکه اصطلاحات و تعبیرات منطقی در بسیاری از علوم و فنو بکار می آید و مخصوصا در فلسفه اسلامی پیوسته بکار است و بدون داشتن تصوری صریح و روشن از معانی آنها فهم آثار فلسفی به درستی میسر نیست. همچنانکه هر کس بخواهد به هندسه بپردازد باید مفهمومی کاملا روشن از قائمه و حاده و منفرجه و مثلث و راس و قاعده و ارتفاع و مربع و مستطیل و لوزی و ذوزنقه و دایره و بیضی و قطر و شعاع و وتر داشته باشد.

 درباره نویسنده

Azazel 163 نوشته در بوک ابی- دانلود رایگان کتاب دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *